Justowanie na format w Internecie

20 apr
2021

Kategorie: Haxorskie

Wyróżnia się cztery różne rodzaje ułożenia poziomego tekstu. W chorągiewkę do prawej, w chorągiewkę do lewej, tekst wyśrodkowany i justowany. Skład w chorągiewkę, który jest wszechobecny w sieci, jest nie do pomyślenia w druku. W druku większość łamów składa się na format od marginesu do marginesu. Taki sposób organizacji tekstu nazywa się justowaniem. Do niedawna używanie tekstu justowanego na stronie internetowej było praktycznie niemożliwe. Przeglądarki internetowe miały problemy z dzieleniem wyrazów, z justowaniem na zadany format, z wieloma łamami tekstu. Z nadejściem HTML 5 i modernizacją przeglądarek sytuacja zmieniła się. Dziś przeglądarki mobilne potrafią justować tekst, a niektóre dzielą tekst na sylaby i przenoszą poprawnie części wyrazu do nowego wiersza. Możliwość warunkowego wykonywania styli kaskadowych pozwala likwidować skład wielołamowy na małych ekranach.

Tekst justowany łatwo się czyta, oko wygodnie wędruje z końca wiersza na początek następnego. Justowanie stało się modne jeszcze za czasów skrybów, przed wynalezieniem w Europie druku. Dobrzy skrybowie potrafili z pomocą skrótów i przerw międzywyrazowych tak zorganizować rękopis, by prawa krawędź łamu była w miarę równą linią. Cała strona wyglądała „estetycznie”. Pierwsi drukarze powielili tą modę w nowej technologii. Poprzez stulecia moda utrwaliła się i jesteśmy przyzwyczajeni do takiego układania słów na karcie papieru.

Po latach braku wyboru obecnie można bez problemów stosować justowanie na format w multimediach. Przeglądarki poprzez CSS radzą sobie nawet z problemami pojedynczych wierszy pozostawionych na końcu i na początku łamu. Oczywiście w związku z permanentnym przeskładywaniem się stron internetowych od czasu do czasu może ułożyć się jakaś niezbyt fortunna kombinacja dywizów lub wdów i bękartów, które trudno automatowi ułożyć estetycznie. Cóż. Nie można mieć lasu, tartaku i psa. Namawiam jednak z całego serca do powrotu do korzeni. Do łamania tekstu w Internecie justując na format. Robię tak na mojej stronie, by pokazać że da się.

Powrót na stronę główną